مجله دستاوا

گلیم هنری برای همه

فکر می‌کنید چرا خانه های قدیمی حس آرامش بیشتری نسبت به خانه‌های امروزی داشتند؟

یکی از مهمترین چیزهایی که در خانه های قدیمی حس آرامش و زیبایی را به انسان می داد، رنگ های شاد و وجود گل و گیاه های رنگارنگ این خانه ها بود. حتی وسایلی که در این فضاها استفاده می‌شد، رنگهایی جذاب تر و گرمتری داشتند. یکی از وسایلی که باعث رنگارنگ بودن این فضا ها بود، گلیم است.

گلیم هنری برای همه
رنگهای طبیعی به کار رفته در گلیم خانه ما را گرم تر و زیباتر میکند.

گلیم هم مثل قالی، روی دار ایستاده بافته می‌شود، ولی برخلاف آن پرز ندارد و همچنین هییچ دستگاه کمکی مثل ماسوره در بافت آن استفاده نمی شود. گلیم های دستباف که با پشم و رنگ طبیعی بافته می‌شوند، هیچ عامل شیمیایی مضری برای استفاده کننده‌هایش ندارد.

همین طبیعی بودن گلیم باعث آرامشی بسیار زیادی در انسان می‌شود.

یکی از چیزهایی که خانه های ما را از آرامش قدیم‌ترها محروم کرده، نبود چیزهایی است که هم ریشه در فرهنگ ما داشته باشد و هم از طبیعت گرفته شده باشد.

استفاده از کالایی با این قدمت و پیشینه فرهنگی و تاریخی، می تواند ما را با گذشته و عظمت فرهنگی ریشه دارمان پیوند بزند. نکته این است که تنها دلیل مهم بودن گلیم اصالتدار بودن آن نیست، بلکه قابلیتهای زیبایی شناسی و رنگها و طرحهای جذاب نیز در این اهمیت داشتن تاثیر دارند.

گلیم ها با نقش‌هایی از حیوانات، پرندگان و گیاهان یکی از بهترین گزینه‌ها برای برگرداندن حس آرامش به خانه‌های ما هستند. و همچنین یکی از بهترین هدیه هایی است که می‌تواند این آرامش را به کسانی که دوستشان داریم، داده شود.

گلیم تنها یک هنر نیست که در موزه ها و نمایشگاه ها به نمایش در بیاید، بلکه یک کالای زنده و رو به جلوست. قابلیت استفاده و تلفیق آن با سایر هنرها باعث شده که گلیم فقط به عنوان فرش و پوشش کف استفاده نشود. این هنر دست بافنده­های ایرانی امکان استفاده به عنوان کیف، تابلو، رومیزی، پشتی و … را دارد.

گلیم تنها یک کالا یا یک فرش نیست٬ گلیم عصاره فرهنگ ما و هنری بسیار ارزشمند است. برای تهیه آن باید نسبت به اصالت طرح آن اطمینان حاصل کرد.

گروه دستاوا با حمایت از دستان هنرمند تولیدکننده این هنر گرانبها توانسته است آن را به راحتی و با اطمینان به دست شما برساند. با تهیه و استفاده از این هنر زیبای دست ایرانی نه تنها آرامش به خانه‌های ما آورده می شود بلکه باعث می شود، این نمود زیبایی فرهنگ ایرانی در تک‌تک خانه‌های ما زنده بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *